Gündem

Android 10 Yayınlandı – Harici Depolama’yı, Lokasyon Erişimi & Arkaplan Aktivitelerini Kısıtlayan Erişim Gizliliği Koruması Eklendi!

Reklam

Google tarafından harika değişikliklerle birlikte kullanıcı mahremiyetini koruyan ve kullanıcılara uygulamanın kullanması gereken kısıtlama için daha fazla erişim veren Android 10 yayınlandı.

Android 10 ayrıca siyah temayı, canlı resim yazısını, akıllı cevabı, işaret dilli navigasyonu ve doğrudan Google Play tarafından gelen güvenlik güncellemelerini içeriyor.

Önemli Gizlilik Değişiklikleri

Uygulamaların harici depolamaya kısıtlı erişimi vardır. Erişim, uygulama dizinine, fotoğraflara, videolara ve uygulama tarafından oluşturulan ses kliplerinde kısıtlıdır.

Android 10 isimli arkaplandaki uygulamanın erişim dizinini kısıtlayan “ACCESS_BACKGROUND_LOCATION” ‘ı içeriyor. Uygulama; lokasyonu görünü olduğunda, önplan servisi çalıştığında veya önplan servisi tanımlandığında iz sürüyor.

Uygulama kullanıcı etkileşimine bağlı olarak çalışıyor ve aktiviteleri arkaplanda kısıtlı olarak yürütüyor.

Kişi benzeşimleri (multiler) kaldırıldı ve rastgele MAC adresi dahil edildi, yani varsayılan sistem tarafından rastgele MAC adresi atanabiliyor.

Cihazın ağ durumuna erişim kapatıldı, uygulamalar IMEI gibi sıfırlanamayan belirleyicilere erişebiliyor ve uygulamanın seri numarası, “READ_PRIVILEGED_PHONE_STATE” ayrıcalıklı yetkidir.

Diğer Göze Çarpan Gizlilik Değişiklikleri

Uygulamaların clipborad verisine erişimi kısıtlıdır ve eğer kullanıcı ayrıcalıklı erişime sahipse uygulama seri numarasını okuyabilir.

Mevcut uygulamalarla birlikte, kullanıcılara, kullanıcı yetkilerini kaldırma şansı verilirse kullanıcılara yetki ekranı uygulama ilk defa indirildikten sonra sağlanabilir.

Fiziksel aktivite onayındaki uygulamalar için kısıtlamalar ve yetki grubu, kullanıcı arabiriminden kaldırıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir