Gündem

Birçok Popüler Domain Sağlayıcı Sistemleri Hack’lendi

Reklam

Domain alınmasında dünyaca popüler olan NetworkSolutions.com, Register.com ve Web.com ağlarındaki güvenlik açığını duyurdular ve müşterilere şifrelerini sıfırlamalarını söylediler.

NetworkSolutions.com, Register.com her ikisi de web.com’a ait. NetworkSolutions’ta yaklaşık 7.5 milyon domain kayıtlıdır ve dünyanın 5. büyük domain sağlayıcısıdır.

Web.com bu olayı 16 Ekim’de öğrendi, o durumda, saldırganlar bilgisayar sistemlerinde izinsiz erişim kazandılar ve hesap bilgilerine eriştiler.

Saldırgan isim, adres, telefon, mail adresi gibi kullanıcıların ve önceki kullanıcıların verilerini içeren bilgilere eriştiler.

Bu sızıntıda kredi kartları önceden şifrelendiği için ele geçirilemedi.

Bu 3 domain şirketi şu şekilde açıklama yaptı:

“web.comRegister.com, NetworkSolutions.com kullanıcıları, “Kredi kartı numaralarınızı PCI (Kartlı Ödeme Merkezi)’nde depo etmekteyiz şifreleme standarttır ve bu hadisedeki özel bilgileriniz gibi kredi kartı kartlarınızın erişilebilir olduğuna itibar etmeyiniz. Bununla beraber, kredi kartı hesaplarınızı gözlemleyebilir ve gördüğünüz şüpheli değişimleri kredi kartı sağlayıcınıza bildirmenizi isteriz.”

Web.com şirkete acil olarak bağımsız siber güvenlik firmalarıyla ve federal kolluk merkeziyle olayın hedefine karar verilmesi için çalışma başlatılmasını söyledi.

Ayrıca, şirket etkilenen kullanıcılara mail yoluyla şifrelerini sıfırlamalarını ve ileriki zamanlarda Web.com’a girerken şifre sıfırlama isteneceğini söyledi.

Register.com kullanıcılarından biri mail yoluyla “Bu sabah, Register.com tarafından Register.com’a hesabıma tanımlı NameJet diye bir domain aldığıma dair bir mail aldım. Hesabıma giriş yaptım ve şifre sıfırlamayla karşılaştım. Şifremi değiştirdim ve hesabıma tekrar giriş yaptım, hesabımdaki önemli güvenlik mesajı da şöyleydi: “Önemli güvenlik bilgisi, daha fazlası için buraya tıklayın.”

Ayrıca web.com, “hesabınızı güvende tutmak için online servis ve platformlar gibi birçok önlem aldık, ve bu şifrenizi aralıklarla değiştirmeniz için oldukça güzel ve her iki servis için de farklı şifreler kullanabilirsiniz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir