Gündem

BMW Hack’lendi!

Reklam

Tanınmış bir hacker grubu olan OceanLotus, otomobil devi olan BMW’nin ağına sızdı ve başarılı bir şekilde Cobalt Strike isimli onlara sistemi uzaktan kontrol etmelerine yarayan hack aracını yüklediler.

BMW’nin güvenlik uzmanları hackerlar’ı şirketin ağ sistemine penetrasyon yaptıklarını ve 2019 Mart’tan itibaren kaldıkları yerden devam ettiklerini belirtti.

OceanLotus APT grubu Vietnam’da aktif olma ümidiyle aktivite sağlıyor ve otomobil endüstrisini hedef alıyorlar.

Geçtiğimiz hafta, BMW’nin güvenlik uzmanları hack’lenen bilgisayarları imha ettiler ve hacker’lar tarafından ağı penetre etmek için kullanılan yolu bloke ettiler.

Bayerischer Rundfunk’ın raporuna göre, “Münih’teki otomobil kuruluşları son olarak endişeli bir şekilde bilgisayarları şebekeden aldılar. Grubun bilişim güvenlik uzmanı hacker’ları aylardır izliyordu. Bu Bayerischer Rundfunk tarafından yapılan araştırmanın sonucudur. Ayrıca Güney Kore araba imalatçısı Hyundai, hacker’ların ayrı ayrı bu işi yaptığını öne sürdü.

Kimliği belirsiz kaynak bu hadiseyi BR’a şikayet etti ve hacker’ların saldırı zamanı boyunca hiçbir kritik bilgiye erişemediği bilgisini de verdi.

BMW güvenlik olaylarıyla alakalı daha fazla yorum yapmayacağını belirtti, ama genel olarak şunu söyledi: “Biz, sistemimize kimliği belirsiz bir şekilde sağlanan erişimin riskini azaltacak önlemleri aldık ve olayın akabinde hızlıca tarama, düzenleme ve kurtarma çalışmalarını sağladık” dediler.

Uzman kaynaklara göre OceanLotus hacker’ları ayrıca Hyundai ağını da hedef aldı ve birçok isteği yanıtsız olarak yakaladı ayrıca olayla ilgili hiçbir belirli teknik detay açıklığa kavuşturulamadı.

Uzmanlara göre aynı grup Toyota gibi önceki güvenlik açıklarına bulaştı ve hacker grubu hangi sunucuya eriştiyse 3.1 milyon çalışanın verisini online olarak ele geçirmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir