Gündem

CoinHive 8 Mart 2019’da Kapatılacak

Reklam

Siber suçlular arasında popüler olan mining hizmeti olan CoinHive, 8 Mart 2019 tarihinde kapatılacak. Siber suçluların, hacklenmiş siteleri ziyaret eden milyonlarca insanın bilgisayarlarını kullanarak yüz binlerce dolar kazanmasına yardımcı olan CoinHive’ın kapatılmasının büyük ses getireceği belli.

Özetle: son yıllarda, siber suçlular web siteleri hacklemek için olası tüm web güvenlik açıklarından yararlandı (drupal, wordpress, ve diğer içerik yönetim sistemlerindeki zaafiyetler vb.) CoinHive’ın JavaScript tabanlı Monera (XMR) mining den finansal olarak kendilerine fayda sağlamak amacıyla yararlanıyorlar.

Saldırıya uğramış web sitelerini ziyaret eden milyonlarca kullanıcının bilgisayarlarından faydalanarak arka planda mining yaptırarak kullanıcının haberi olmadan kâr elde eden siber suçlular için CoinHive kapanma nedenini açıkladı.

CoinHive’ın kapanma nedeni ise “ekonomik açıdan uygun” olmaması. Bir yıl içinde %85 değer kaybeden XMR kripto para birimi piyasasının ‘çöküşü’ olarak belirtti. Bu nedenle 9 Mart’ta CoinHive’ın durdurulmasına karar verildi. Dolayısıyla CoinHive kullanıcıları eğer ödeme bekliyorsa 30 Nisan 2019 tarihinden önce hesaplarından para çekebilirler. CoinHive, normalde web sitesi yöneticilerinin web sitelerinden daha fazla gelir elde etmeleri için alternatif bir hizmet olarak ortaya çıkmış olmasına rağmen siber suçlular tarafından kötü amaçla daha çok kullanılmakta.

Geçen yıl Google, Chrome Web Mağazası’ndaki tüm kripto para birimi mining uzantılarını da yasaklamıştı. Bundan birkaç ay sonra ise Apple bütün mining uygulamalarını apple mağazasından yasaklamıştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir