Linux

Doorman Kurulumu ve Kullanımı

Reklam

Doorman Kurulumu ve Kullanımı

Doorman Nedir?

Doorman, şifrelerinizi, metin belgelerinizde ki verileri, kimsenin görmesini istemediğiniz kodlarınızı gizlemeye yarayan bir araçtır.

Açık kaynak kodlu bir yazılım olan doorman’ın kurulumu ve kullanımı oldukça basittir.

Doorman Kurulumu ve Kullanımı

İlk olarak terminalimizi açarak pip install doorman yazarak kurulumumuzu başlatıp bitirelim.

Doorman Kurulumu

Görmüş olduğunuz gibi kurulumumuz bitmiştir. Ayarlarına bakmak adına terminaledoorman yazmamız yeterlidir. Bizlere hangi parametrelerin ne işe yaradığını listelemektedir.

Doorman

Kullanımına yavaştan geçelim. Diyelim ki bir instagram şifrenizi sakladığınız dosyanız var ve bunu herkesin okumasını istemiyorsunuz. Instagram dosyanızda ki şifreniz ve özel anahtarınız aşağıdaki gibi olsun.

İnstagram

Bunu doorman aracı ile saklamak için birkaç ayar yapmamız gerekiyor. Tekrardan terminali açalım ve cd ~/.config/doorman/ yazalım. İçeride ki doorman.yml dosyasına birkaç veri yazıp aracımızı kullanacağız. Herhangi bir metin editörü ile doorman.yml dosyasını açalım.

Doorman Kullanımı

Açtıktan sonra içerisine ilk öncelikle gizlemek istediğimiz dosyanın yolunu yazıp sonuna “:” yazalım. Ardından dosyamızın içerisinde ki şifreyi ve özel anahtarı yazacağız. Burada ki önemli nokta şifre ve özel anahtarın önünde bir adet boşluk (space) bırakmanızdır. Bırakmazsanız hata alacaksınızdır.

Doorman Kullanımı 2

Bu şekilde ayarlamamızı yaptıktan sonra dosyamızı kapatalım. Terminale tekrar gelerek doorman -s yazarak dosyamızdaki veriyi gizleyelim. Gördüğünüz gibi verilerimiz gizlenmiştir.

Doorman Kullanımı 3

Peki biz verilerimiz tekrar nasıl erişeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Onun için de -u parametresini kullanacağız.

Doorman Kullanımı 4

Gördüğünüz gibi bu şekildedir. Ben rubby  dosyasında verilerimiz gizledim ancak farklı dosya formatlarında da yapabiliriz bunu. Bir adet daha örnek göstereyim. Örnek olarak biz perl dosyasına bir veri daha yazalım.

 

Doorman Kullanımı 5

Ardından tekrardan terminale gelerek doorman.yml dosyasını açarak içerisine gizli.pl dosyasının yolunu yazıp sonuna “:” yazıp, perl_password’un önüne bir adet boşluk bırakıp dosyamızı kaydedelim.

Doorman Kullanımı 6

Tekrardan gizlemek için “-s”  komutunu kullanalım.

Doorman Kullanımı 7

Gördüğünüz gibi gizledik ve şifreyi tekrardan gizlilikten çıkaralım.

Doorman Kullanımı 8

Bu şekildeydi. Peki gizli dosyaları bir şekilde listeleyebilir miyiz? Tabi ki onun için de bir parameteremiz var. Terminale doorman -v parametresini yazarak gizli dosyaları listeleyebiliriz.

Doorman Kullanımı 9

Yazım bu kadardı, başka bir yazımda görüşmek dileğimle..

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir