GündemMakaleler

Firefox’un Yeni Sürümü Yayınlandı! Gizlilik Hataları Giderildi!

Reklam
Mozilla, bu hafta Firefox tarayıcısı için 67. Sürümünü yayınladı. Yeni sürümde, bazı güvenlik hatalarını giderdi ve gizlilik ile ilgili yeni özelliklerini tanıttı.

Firefox’un önceki sürümlerinde daha çok tekniğe önem verildiği için gizlilik ve güvenlik konularında sıkıntılar oluşmuştu. 67. sürümünde Mozilla, Firefox için bu sıkıntıları düzeltti. Aynı zamanda hız açısından da iyileştirmeler yapıldı.
Yeni sürümde, hafıza güvenliğini de etkileyen 2 kritik güvenlik sorunu düzeltildi. Aynı zamanda Mozilla, Firefox tarayıcısındaki 11 yüksek etkili hata, 6 orta etkili ve 2 düşük etkili hatayı düzeltti.
Yüksek etkili hatalar arasında, bir programın bir Mac cihazdan bilgi çalabileceği CVE 2019-9815 güvenlik problemi de giderildi.
Mozilla, Firefox’un görüntü işlemcisinde hatalı biçimlendirilmiş bir PNG görüntüsünün yol açabileceği, saldırganın sistem kararsızlığından faydalanma potansiyeli olan bazı yüksek etkili güvenlik sorunlarını da giderdi.
Aynı zamanda, farklı işletim sistemlerinde oluşan hatalar da giderildi. Örneğin, WebGL’de bulunan bir hata, bazı Linux grafik sürücülerinde arabellek taşmasına sebep olabiliyordu.
Yeni sürümde Nake Security’nin mart ayında çıkardığı parmak izi engelleme teknolojisi de mevcut. Tor uygulamasından alınan bu yöntem, web sitelerinde tarayıcı çözünürlüğü ve renk durumu gibi bilgilerin alınmasını önlüyor.

Daha Fazla Göster

EgeU

Çeviriler ve aynı zamanda programcılık yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir