Gündem

Hacker’lar Bilgisayarları RYUK İsimli Fidye Yazılımıyla Kilitledikten Sonra 5.3 Milyon Dolar Talep Ettiler!

Reklam

Siber kriminaller Massachusetts’deki yeni bir yerleşim yerindeki bilgisayarlara Ryuk fidye yazılımı bulaştırdı ve hacklenen bilgisayarların tekrar açılması için 5.3 milyon dolar fidye istediler.

5 Temmuz 2019’da yerleşim yerindeki Yönetim Bilgi Sistemleri fidye yazılımını sızılmış çeşitli bilgisayarlar olarak tanımladı.

Taramadan bir müddet sonra Yönetim Bilgi Sistemlerindeki personeller şehrin bilgisayar sunucularının bağlantısını kestiler ve sistemleri kapattılar.

Ama fidye yazılımı zaten şehir personelleri tarafından tüm ofisler üzerinde kullanılan 3.532 bilgisayardan %4’üne virüs bulaştırdı.

Yerleşim yerinin başkanı Jon Mitchell basın toplantısında, “Ryuk isimli fidye yazılımının arkasındaki zararlı şahıslar, virüs kapan bilgisayarları açmasını sağlayan anahtar sağlamak için 5.3 milyon doları Bitcoin olarak istiyor.” dedi.

Bilgisayarların düşük numaraları nedeniyle fidye yazılımı bulaştı, şehir yönetimi virüs bulaşan sistem dosyalarını geri getirmeyi planladı.

, “Ayrıca saldırgan bu teklifi reddetti ve karşı bir talep yapmadı. Fazla teklif vermektense, yetkililer verileri kendileri tekrardan geri getirmeyi tercih etti.” dedi.

Ryuk ilk olarak Ağustos 2018’de görüldü ve dünya üzerinden şaşırtıcı bir şekilde aktif olmadı.

Başlangıçta, Ryuk çok büyük spam kampanyalarıyla bulaştırıldı ve o şekilde exploit edildi. Büyük ağları eşleştirme, hackleme gibi bazı özel operasyonların öncesinde bilgi toplanmaya ihtiyaç duyuluyor.

Birkaç ay önce İngiltere’deki Ulusal Siber Güvenlik Merkezi, aktif olarak global organizasyonları ve devlet ağlarını takibe alan Ryuk adlı fidye yazılımı için uyarıda bulunmuştu.

Aynı şekilde, geçtiğimiz mart ayında, Jackson County kırsalındaki bilgisayar sistemlerine tüm işleri sonladırabilen büyük çapta Ryuk fidye yazılımı bulaştırıldı.

Ne yazık ki, dosyaları geri getiremediler, yani görevliler fidye tutarı olarak 400.000 doları virüs kapan sistemi geri getirmesi için düzenli olarak siber kriminallere ödediler.

Mitchell’ın yaptığı basın açıklaması

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir