GündemGüvenlik AçıklarıSiber AtaklarUncategorized

Hackerlar Oltalama Saldırısı İçin Google Translate’i Kullanıyor!

Reklam

Uzmanlar, bilgisayar korsanlarının hedef seçmek ve hedefe phishing (oltalama) saldırısı yapmak için Google Translate’i kullandıklarını belirtti. Güvenlik Uzmanı Larry Cashdollar, Salı günü SIRT (İstihbarat Ekibi) tarafından yapılan araştırmayı tweetledi.

Bu oltalama saldırısı elbette ki Google ve Facebook hesapları için yapılmakta. Google Translate, hackerların sahte Google alan adlarını kullanarak oltalama yapmalarına olanak sağlıyor. Google Çeviri kullanıldığında, Google tarafından gönderilen bir e-posta kullanıcılara, farklı bir Windows işletim sistemini kullanan cihazdan hesaplarına erişildiğini bildiriyor. E-postada bulunan faaliyeti kontrol et tarzı bir buton bulunuyor ve kullanıcı bu butona tıklarsa Google veyahut Facebook hesaplarını sahte alan adlarında girmeleri isteniyor, hackerların oltalama yani phishing saldırısı bu şekilde gerçekleşiyor.

Kullanıcı giriş bilgilerini bu gösterilen sayfada girerse haliyle hackerlar tarafından hesaplara erişiliyor. Bilgisayar korsanları bununla da kalmayarak hesaplardan elde ettikleri bilgilerle birlikte Facebook hesaplarına saldırıyor ve tamamen kimlik bilgilerini ele geçirene kadar durmuyorlar.

Mesaja masaüstü bilgisayardan erişilirse web tarayıcıda bu sahte alan adları kullanıcı tarafından kolaylıkla fark edilebilir. Mobilden bu sayfayla karşılaşan kullanıcılar ise bu kadar şanslı değil. Çünkü masaüstü bir bilgisayardan bunu fark etmek mobilden fark etmekten daha kolay. Bu tür saldırıların hafife alınmaması gerekli nitekim binlerce insanın hesabı bu şekilde ele geçiriliyor hatta güvenlik uzmanları bile kandırılabiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir