Gündem

Hackerlar Yüzlerce Alman Politikacının Verilerini Twitter’a Sızdırıyor !

Reklam

Almanya, tarihindeki en büyük siber saldırı ile vuruldu.

Bir grup bilinmeyen bilgisayar korsanı, Brandenburg’un başbakanı Dietmar Woidke’nin yanı sıra bazı Alman sanatçılar, gazeteciler ve Youtube fenomenleriyle Alman Başbakanı Angela Merkel dahil olmak üzere 100’den fazla Alman siyasetçinin hassas verilerini sızdırıyor.

Twitter hesabında (@ _0rbit ) yayınlanan bilgilerde Ekim 2018’den önceki veriler de dahil olmak üzere telefon numaraları, e-posta adresleri, özel sohbetler, faturalar, kredi kartı bilgileri ve kurbanların kimlik fotoğrafları bulunuyor.

Her ne kadar bu denli büyük saldırıyı kimin gerçekleştirdiği ve nasıl başardıkları belirsiz olsa da sızan veriler akıllı telefonlardan alınmış gibi gözüküyor.

Hack, şu anda federal parlamentoda temsil edilen ve Almanya’nın sağcı (AfD) hariç, CDU, CSU ,SPD , FDP, Sol parti (Die Linke) ve Yeşiller dahil olmak üzere Almanya’nın bütün siyasi partilerini hedef aldı.

Adalet Bakanı Katarina Barley, bu kitlesel saldırıyı “ciddi bir saldırı ” olarak nitelendirirken, yerel basında sızan verilerin hiçbirinin politik olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Almanya’nın saldırıyı soruşturmakta olan bilgi güvenliği federal ofisi (BSI), hükümet ağlarının olaydan etkinlenmediğini ve bilgisayar korsanlarının sebepleriyle kimliklerinin belirlenemediğini söyledi.

Bir BSI sözcüsü Twitter’da , “BSI, şu anda diğer federal yetkililerle işbirliği içinde olayı yoğun bir şekilde inceliyor. Ulusal Siber Savunma Merkezi, merkezi koordinasyonu devraldı.” dedi .
“Mevcut bilgi durumuna göre devlet ağları için endişe yok. Ancak araştırmaya devam edeceğiz.”

Mağdurlar arasında Şansölye Angela Merkel, Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Başkan Frank-Walter Steinmeier ve Yeşil partinin lideri Robert Habeck var. Aileleriyle yaptıkları dijital görüşmeler de sızan bilgiler arasında var. Alman politikacıların yanı sıra, bu saldırılar Til Schweiger’ı, ünlü komedyenler Jan Boehmermann ve Christian Ehring’in yanı sıra ZDF ve ARD tarafından finanse edilen onlarca gazeteciyi de etkiledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir