Gündem

İş Seyahatinde Olanlar İçin Cihazlarını Güvende Tutacak 6 İpucu

Reklam

Seyahat edenler, özellikle iş seyahatinde değerli kişisel ve iş bilgileri barındıran cihaz taşınması onları saldırganlar için kıymetli hedef yapıyor.

Her ne kadar saldırganlar global olarak çalışsa da ortak Wi-Fi ağı ve yeni çevre gibi faktörler seyahatçileri potansiyel kurban yapıyor.

Aşağıda iş seyahati boyunca sizi güvende tutacak birkaç ipucu bulunuyor;

Elektronik cihazlarını hiçbir zaman denetimsiz bırakmayın.

Kısa zaman aralıklarında cihazlarını gözetimsiz bırakmaktan kaçının. Otel odanızda cihazlarınızı kilitli bırakın zira otel personeli odanıza erişebilir.

Ayrılmadan önce Bluetooth ve Wi-Fi’yi kapatın.

Halka açık (public) Wi-Fi ağlarına bağlanılması oldukça öneriliyor ancak güvenlik risklerinin de hesaba katılması gerekiyor bu evrede. Telefon ayarlarınızda otomatik Wi-Fi bağlantı özelliğinin kapalı olduğunu onaylayın.

Eğer Bluetooth açıksa, hacker’lar verilerinizi çalmak veya illegal aktiviteler sergilemek için cihazınıza bağlanabilir. Sadece ihtiyacınız olduğu zaman Bluetooth’u açın ve kontrol edin, özellikle seyahatlerde.

Cihazlarınızı kilitleyin.

Yolculuk sırasında taşıdığınız çoğu cihazda PIN veya parmak izi güvenliği gibi özellikler olmalı. Güvenlik önlemi olarak önerilmektedir, Hatta cihazın sürekli sizin yanınızda olup olmadığını kontrol edin.

Hassas verilerinizi şifreleyin.

Eğer özel veya hassas verilerinizi içeren cihazlarla seyahat ediyorsanız, onları şifreleyin. Böylece eğer cihazınızın çalınırsa hacker’lar verilerinize erişemeyecek.

Anti-virüs yazılımınızı kontrol edin.

Eğer cihazınızda herhangi bir anti-virüs yüklü değilse, seyahat etmeden önce güvenilir anti-virüs yazılımı kurun. Eğer zaten yüklüyse, güvenliğiniz için anti-virüsün son sürümde çalıştığından emin olun.

Dikkat olun.

Cihazlarınızı barındıran çantayı daima yanınızda tutun ve hırsızlara karşı güvende olun.

Mühim olmadıkça havaalanı, tren istasyonu gibi halka açık alanlarda özel verilerinizi kullanmaktan kaçının. Çok özel durumlarda, birinin sizi omuzlarınız üstünden izlemediğine dikkat edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir