Gündem

Kali Linux 2019.3 Yeni Hacking Araçları, Yardımcı Script’leri ve Metapaket’leriyle Birlikte Yayınlandı.

Reklam

Kali Linux 2019.3 çekirdek sürümündeki güncellemelerle birlikte ve yeni Net Avcılığı özelliği; ARM paketleriyle birlikte değiştirildi ve Cloudflare veri havuzu için tümleme yapılarak yayınlandı.
Kali Linux, etik hacking ve Penetrasyon testi dağıtımı için en iyi işletim sistemidir. Offensive Security tarafından geliştirildi.

Kali Linux 2019.3 Güncellemesi Neleri İçeriyor

Kali Linux hosting veri havuzu için Cloudflare CDN’nini kullanmaya başladı ve kullanıcılara Cloudflare aracılığıyla içerik dağıtıyor.

Cloudflare kayıtlarının dahil olmasıyla birlikte, artık indirmeleriniz için saatlerce beklemeyeceksiniz. Cloudflare’a göre, CDN dahil edildikten sonra, “Performans ve yaklaşık %97 gibi bir tıklanma oranıyla önbellek süper.” denildi.

apt update’i çalıştırdığınızda ekranda “kali.download” domain’inin belirdiğinin farkına varırsanız, bu Cloudflare’ın servislerini kullandığınızı işaret etmektedir.

Kali sitelerinin, emeği geçenlerin, Kali’nin barındığı kayıtların ve Kali indirme sitelerinin detaylarını içeren yeni durum sayfası tanıtıldı.

Kali 2019.3 ile birlikte, oldukça detaylı değişimleri içeren kali metapaketlerle birlikte, Kali 2019.3, ek bir görüntü ile birlikte gelmektedir.

  1. Kali Linux – Normal – Penetrasyon testiyle uğraşanlar için temel araçları içerir.
  2. Kali Linux – Geniş – Daha geniş ve standart olmayan bir düzen kurmak isteyen Penetrasyon testiyle uğraşanlar içindir.
  3. Kali Linux – Her Şey – Her şeyi isteyenler için ve (durum tespitindeyken internet erişimi yoktur.)

“Gitlab’a geçiş ile birlikte, kısa bir süre sonra topluluk paket tekliflerini onaya açacağız. Bu hareket paketler için güncellemeyi kabul etmesi için veya yeni bir eksiksiz araç paketi kabul etmesi için” denildi.

Yardımcı Script’lerin dahil olmasıyla birlikte, Kali Linux son kısma “komut bulunamadı” cevabını koyuyor. Artık sadece paket adını yazarak, dizin içerik listesi ve paket ile alakalı kısa açıklamalar elde edebilirsiniz.

Kali Linux 2019.3 ile Gelen Güncelleme & Yeni Araçlar

Kali Linux 2019.3, Burp Suite, HostAPd-WPE, Hyperion, Kismet ve Nmap gibi araçlar için güncellemeyle geldi.

Yeni Hacking aracı Amass varsayılan olarak dahil oldu, araç güvenlik profesyonelleri tarafından ağ haritasının saldırı yüzeyini ve harici nitelik özelliğini test etmek için kullanılıyor.

NetHunter Fotoğrafı

Artık Google Play’i kullanmadan NetHunter’a edinebilirsiniz ve NetHunter marketinden paketlerden elde edebilirsiniz.

NetHunter artık yeni Android bölüm düzenlemelerini destekliyor ve sadece bir tane önyükleme bölümüne ve artık kurtarma bölümüne ihtiyaç duymuyor.

NetHunter takımı 4 tane eklenti imajını NetHunter’ın denenmesi için aşağıdaki cihazlarda paylaştı;

LG V20 International Edition
Nexus 5X
Nexus 10
OnePlus 7

Kali Linux 2019.3 İndirilmesi

Eğer zaten Kali yüklüyse ve memnunsanız, aşağıdaki komutları kullanarak kolayca bir üst sürüme geçebilirsiniz.

root@kali:~# apt update && apt -y full-upgrade

Ayrıca, Kali Linux 2019.3 ISO dosyasını ve Torrent’leri Kali Linux indirme sayfasında bulabilirsiniz. Sanal makine ve ARM imajları için Offensive Security İndirme sayfasına bir bakabilirsiniz.

Güncellemeden sonra aşağıdaki komutu kullanarak yüklemeyi doğrulayabilirsiniz;

root@kali:~# grep VERSION /etc/os-release

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir