Gündem

Microsoft, Windows 10’da Edge Yerine Koyabileceği Chrome Tabanlı Bir Tarayıcı Oluşturuyor

Reklam

Microsoft’un 3 yıllık Edge web tarayıcısının büyük çapta yatırımlarına ve devamlı geliştirmelerine rağmen sefil bir halde Google Chrome ile yarışında nasıl başarısız olduğu apaçık ortada.

Son çıkan teknoloji söylentilerine göre Microsoft, Edge’den vazgeçmiş ve söylendiğine göre kendilerince “Anaheim” kod adı verilmiş bu projede yeni bir Chrome tabanlı web tarayıcı oluşturuyorlarmış ve bu tarayıı yeni varsayılan tarayıcı olarak Windows 10’da Edge yerine koyulacak. Bu bilgileri WindowsCentral’da bir gazeteci öğrenmiş.

Microsoft’un web sitesinde Anaheim Projesi hakkında (California’daki Anaheim Kongre Merkezi harici) herhangi bir bilgi bulunmasa da, Microsoft’un Insider Preview programının 19H1 gelişim döngüsünde birçok spekülasyonlar çıkabilir.

Habere göre yeni tarayıcı Chromium Blink ile çalışacakmış.

Chromium, web tarayıcı geliştiricileri arasında popüler olan Google tarafından başlatılmış bir açık kaynak kodlu web tarayıcı projesidir ve ayrıca Vivaldi ve Opera tarayıcılarını da çalıştırır.

“Edge’in kullanıp kullanılmayacağı, aksine yeni bir tarayıcının olup olmayacağı veya Edge ve Anaheim arasında arayüz farklılıklarının olup olmayacağı bilinmez şu sıralarda lakin kesin olan bir tek şey varsa o da EdgeHTML’in öldüğüdür.” diyor haberde.

Eğer bihaberseniz, Microsoft çoktandır Android ve iOS cihazlarında Edge tarayıcı yerine Chromium kullanıyor.

Microsoft’un yeni Anaheim web tarayıcısı hakkında detaylar hala çok az ve biz de Microsoft’un kendisinden bu proje ile alakalı daha çok bilgi duymayı bekliyoruz lakin Windows Central, anca gelecek yılın nisan ayında bu yeni tarayıcıyı görebileceğimiz yorumunda bulundu.

Eğer söylentiler gerçekse bu yıl Chrome web tarayıcısının 10. yıldönümünü kutlayan Google, tarayıcı marketinde rakipsiz bir monopol olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

YavuzhanD

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Sofya'da Todor Kableshkov Higher School of Transport'da Erasmus+ yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir