Gündem

New York, Kanada ve İrlanda Facebook Gizlilik İhlallerine Yönelik Yeni Araştırmalar Başlattı!

Reklam
Facebook’un birçok ‘sorunu’ var, bundan dolayı Facebook için de birçok ‘sorun’ var ve bu sorunlar yakın zamanda çözülecek gibi değil. Facebook, gizlilik ihlalleriyle ilgili FTC soruşturmasının sonucu olarak kendisine kesilecek olan para cezasını karşılamak için gelirinden 5 milyar dolar ayırmış olmasına rağmen, Facebook’un kullanıcılarının gizliliğini sürekli olarak görmezden gelmesinden dolayı bu durum kesilen cezanın sadece bir taksiti gibi görünüyor. Bu hafta Facebook’a, hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de yurtdışında, çeşitli otoriteler tarafından, kullanıcıların verilerinin yanlış kullanılmasından dolayı 3 ayrı soruşturma daha açıldı.

New York Başsavcısı Facebook’un E-Mail Toplama Skandalını Araştıracak

New York Başsavcısı, Facebook’un izinsiz olarak 1,5 milyondan fazla kullanıcının e-postasını yetkisiz olarak analiz etmesine, derlemesine yönelik bir soruşturma başlatıyor. Facebook bildiğimiz gibi bu ayın başında, kullanıcılarının kimliğini doğrulamak için e-posta hesaplarının şifrelerini soruyordu ve kontrol ediyordu. Bunun şimdiye kadar görülmüş olan en kötü kullanıcı doğrulama mekanizması olduğu açık ve net bir şekilde ortada. Bu olayla ilgili olarak Facebook geçtiğimiz hafta “istemeden oldu” şeklinde bir açıklama yapmıştı. İstemeden 1,5 milyondan fazla yeni kullanıcının e-posta bağlantılarını ele geçirdiğini açıklamıştı. İstemeden yaptık açıklamasından sonraysa yapmışsak kullanıcılarımızın daha iyi sosyal deneyimler edinmesi için yapmışızdır diye bir açıklama yaparak da kullanıcıları daha fazla sinir etmeyi başardı. New York Başsavcısı Letitia James’e göre, toplanan e-posta adresleri yüz milyonlarca Facebook kullanıcısı için hedeflenmiş olan reklamlara maruz bırakabilir. Yani benim neye ihtiyacım olduğunu nereden biliyor bu adamlar? diye kendinize bir reklam gördüğünüzde soruyorsanız bu durumun altında yatan temel sebep Facebook olabilir. James ayrıca “Facebook bu gizlilik ihlallerini yaparak, kullanıcılarının verileriyle madencilik yapıyor ve tüketici bilgilerine saygı duymadığını net bir şekilde göstermiş oldu” dedi. Ayrıca sosyal medya şirketinin kullanıcıları nasıl idare ettiği konusunda sorumlu tutulması gerektiğini belirtti. Kişisel bilgilerin güvende olmamasının getireceği riskler çok net. Başsavcının bu söylemlerine ithafen bir Facebook sözcüsü NY Times’a verdiği demeçte, şirketin New York Eyalet Başsavcılığı ile temas halinde olduğunu ve bu konudaki sorularına cevap verdiklerini belirtti.

İrlanda Plaintext Skandalı İle İlgili Soruşturma Başlattı

İrlanda, Facebook’un sunucularında kullanıcılarının şifrelerinin düz metin şeklinde gösterilmesine yönelik bir soruşturma başlattı. Yüz milyonlarca Facebook, Facebook Lite ve Instagram kullanıcısının şifrelerinin bulunduğunu belirtti. Facebook’un gizliliğe önem vermediği yaşanan olaylardan belli. Hatta ilk başta Facebook düz metin olarak sunucuda bulunan Instagram kullanıcılarının sayısını “on binlerce” şifre ifşa oldu dedi, bir başka hafta ise “pardon, yüz binlerce.. yok yok milyonlarca şifre ifşa oldu” şeklinde açıklamalar yapmıştı. Açıklamalara göre şifrelere potansiyel olarak 2000’e yakın Facebook çalışanı tarafından erişilebilirdi. Perşembe günü yapılan bir açıklamada, İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ile temasa geçip bu konuyla ilgili yasal bir soruşturma başlattı.

Kanada da Cambridge Analytica Skandalı İle İlgili Dava Açtı

Kanada’daki yetkililer, Mart 2018’deki Cambridge Analytica skandalıyla ilgili olarak soruşturmalar başlattı ve Kanadalılar üzerindeki etkilerine yönelik ülkenin gizlilik yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Facebook’a dava açtı. Perşembe günü yayınlanan ortak bir rapor, şirketteki ihlal edilen güvenlik uygulamalarının yüz binlerce Kanadalı hakkında kişisel bilgilerin siyasi amaçlar için kullanılmasına izin verdiğini belirtti.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir