Gündem

NSA, RSAConferance’taki GHIDRA Tersine Mühendislik Tool’unu Onayladı

Reklam

Mart ayındaki RSAConferance’te, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından geliştirilen, GHIDRA adlı ücretisiz bir tersine mühendislik toolu yayınlandı.

2017 yılının Mart ayında, WikiLeaks, CIA tarafından kullanılan araçları belirten Vault 7 belgelerini sızdırdı. Bu sızdırılan belgelerde NSA tarafından geliştirilen GHIDRA adlı bir tersine mühendislik aracına çok sayıda referans vardı.

Bu oturum için yapılan bir açıklamaya göre, GHIDRA, NSA’in konferansta sunduğu Windows, macOS ve Linux için kullanılabilen bir tersine mühendislik aracıydı. Oturum açıklamasında yayınlanan yazıda,”NSA, ilk kez RSAC 2019’da gösterilecek olan GHIDRA olarak bilinen bir yazılımı tersine mühendislik amacı için geliştirdi.” dedi. “Etkileşimli bir GUI özelliği, tersine mühendislerin Windows, Mac OS ve Linux dahil olmak üzere çeşitli platformlarda çalışan ve çeşitli işlemci komut setlerini destekleyen bir dizi özelliğe sahiptir. GHIDRA platformu, en üst düzeyde beklenen tüm özellikleri içerir. Yeni ve genişletilmiş işlevselliğe sahip ticari araçlar NSA için geliştirildi ve RSA’da halka açık kullanım için piyasaya sürülecek.”

WikiLeaks ve kendisine erişim olanlardan gelen referanslar, GHIDRA’nın Java tabanlı bir program olduğunu gösteriyor. Ayrıca NSA’in açık kaynak deposunda https://code.nsa.gov/ yayınlanması da bekleniyor.

Kullanıcılar IDA Pro ile karşılaştırılmasını merak ettiğinde, bu araca erişimi olan hash_define adlı bir kullanıcı onlara yol gösterdi:
“Um… bu cevaplanması gereken büyük bir soru. Sanırım kabaca eşdeğerdirler, kesinlikle çoğu işi yapmak için yeterli oluyorlar. Görevime ve işime bağlı olarak bir karşılaştırma yapacak olursam, Windows x64 IDA ile bir ay boyunca uğraşıp büyük projeler için çaba harcamaktansa Ghidra’yı seçeceğim. Ana farklılıklarından bazıları hakkında yazmaya çalışacağım.”

Kullanıcının diğer yazılarını bulmak için kişisel Reddit hesabına bakabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

brkalbyrk

Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitim görmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir