Gündem

Paralı Hacker’lar AT&T Ağına Zararlı Yazılım Yükleyerek 2 Milyondan Fazla AT&T Cihazını Ele Geçirdi

Reklam

AT&T’de 14 kişiden ücret alan personal alma memuru, bize göre içeride çalışanlara telekominikasyon devi AT&T ağına yetkisiz girişi onlara teslim etmesi için ve telefonların kırılması için bilgisayar ağlarına zararlı yazılım bulaştırması için para verdi.

34 yaşında, Şubat 2018’de tutuklanan Muhammad Fahd, birbirinden farklı para verdiği içeride çalışanlar ve bilgisayar bilgilerini kullanması için izin verdiğini içeren iddianame nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edildi.

Bu kritik bilgilere erişim izni AT&T’nin uygun olmayan telefonları AT&T’nin ağından kaldıran özel kripto yazılımını devre dışı bırakmak içindi.

Bu yazılım mimarisinin içerideki çalışanlar tarafından ele geçirildi ve milyonlarca telefon AT&T servisinden kaldırıldı ve kuruluşun milyonlarca dolar kaybetmesine neden olan ödeme planları ele geçirildi.

Parayla çalışan içerideki elemanlar AT&T’nin Bothell Müşteri Hizmetleri Merkezi’ne zararlı yazılım yerleştirmek için çalıştı ve illegal bir yöntem olan zararlı yazılım yerleştirerek cep telefonlarını hack’lediler.

DOJ’a göre, Muhammad Fahd, elektronik dolandırıcılık, Seyahat ve Taciz yasasını ihlal etmek ve Bilgisayar sahtekarlığı yapmaktan, dört kere elektronik dolandırıcılıktan, 2 kere korunan bilgisayara erişmeye yardım etmekten, 2 kere kasti olarak korunan bilgisayara zarar vermekten ve 4 kere Seyahat Yasası’nı ihlal etmekten ötürü suçlanıyor.

Muhammad ve suç ortakları zararlı yazılım yüklemek ve cihazlara sızmak için yaklaşık beş yıldır 1 milyondan fazla doları rüşvet olarak harcadı.

AT&T’den vade farksız taksit planıyla kullanıcıların aldığı telefon, kullanıcıların sadece AT&T kablosuz ağını kullanmasına zorlayan bir hizmet sözleşmesini kabul etmesi gerekiyor.

AT&T, AT&T kullanıcıların AT&T ağlarından başka ağlara bağlanmasını engelleyen şayet müşteriler AT&T’den başka bir interneti kullanırlarsa telefon kilidinin açılmasını sağlayan özel bir yazılım kullandı.

Eğer telefon hileli bir şekilde AT&T’nin yetkisi olmadan açılırsa, kullanıcılar farklı servislerin seçilmesine izin vererek ucuza satılmasını sağlayabilir.

Fahd ve onunla çalışanlar telefonları içeriden açması için AT&T işçilerini suçlaması için 428,500 kadar doları, yaklaşık 5 yıldır bir işçiye verdi.

Amerikan Adalet Bakanlığı suçlamayı mühürleyemedi, Fahd, iddiaya göre AT&T’nin ağlarından kaldırılmaya müsait olmayan cep telefonları için IMEI numaralarını çalışanlara yolladı. Çalışanlar telefonların kilidini açabileceklerdi.

Hatta eğer bazı para alan içerideki elemanlar serbest bırakılacaktı, diğer içerideki elemanlar Fahd’a telefon kilidini kırmak için geliştirme ve fazladan kurulumda yardım edip, uzaktan yönlendirme yapması için yardım ettiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir