GündemMakaleler

Siber Güvenlik Bilginizi Geliştirecek İpuçları

Reklam

Siber güvenlik, alana uzak kişiler için kolay bir şey gibi gözükse de aslında öyle değildir. Eğer siber güvenlik, satın alabileceğimiz bir şey olsaydı, tüm siber problemlerimizi anında çözerdik.

Ancak, teknoloji gelişmeye devam ediyor ve siber saldırganlar yeni kötü amaçlı yollar geliştiriyor. İşte bu yüzden de siber güvenlik uzmanları, bunları tespit etmek ve engellemek için yeni ve daha yaratıcı yollar geliştirmek zorunda.

Siber güvenlik kolay bir şey değil ve anında çözülebilecek gibi bir durumu yok. Ama yapabileceğimiz bir çok şey  uzun ve kısa vadede güvenliğimizi önemli şekilde arttırabilir.

Doğru platformlar, doğru istihbarat ve doğru uzmanlarla çalışmak, tehditerin çoğundan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Siber Güvenliğin Zorlukları

Siber saldırganlar, yeni tehtitler geliştirdikçe, siber güvenlik uzmanları o tehditlere karşı yeni ve daha etkili yöntemler geliştirmek zorunda.

Ama, teknoloji sürekli genişlediği için, tehditler gittikçe daha karmaşık hale geliyor ve siber güvenlik uzmanlarının çözmeleri de eskisine göre daha fazla zaman alıyor.

BT altyapısının karmaşık olması – çok cihazlı ortamlarda – ağı gereksiz yere meşgul eden insan hatalarına yol açar. Saldırganlar aynı zamanda, saldırının tespit süresini arttırmak için tehditlerde, son yılların konuşulan konularından yapay zekayı benimsiyorlar.

Siber Güvenliğinizi Geliştirin

Aldığınız önlemin, yapacağınız saldırıya karşı daha etkili olduğunu aklınızdan ucundan bile geçirmeyin. Muhteşem siber güvenlik diye bir şey yoktur.

Siber güvenlikteki amaç, sistemizindeki tüm siber saldırıları bitirmek değil, saldırganın, başarılı olma şansını en aşağıya çekmek ve gelen saldırıları anında tespit etmektir.

Size bu konuda yardımcı olacak 3 ipucu:

  • Tehdit gelmesini beklemeden sisteminizdeki açıklarını ortadan kaldırın. Saldırgan sisteme saldırmadan, açıktan yararlanarak uzaktan bilgi sömürebilir.
  • 3 tür veriyi toplayın. Bunlar: web, ağ ve günlük kayıtlar. Her veri türü, belirli tehdit türlerini belirlemede güçlü yönlere sahiptir ve birlikte daha fazla doğruluk ve uygulanabilir bağlam için tam bir tablo sunar.
  • Saldırıları saptamak için analitik düşünün. Gerçek zamanlı olaylara hem de zaman içindeki geçmiş olayları inceleyin.
Daha Fazla Göster

EgeU

Çeviriler ve aynı zamanda programcılık yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir