Siber Ataklar

Suudi Prens’in WhatsApp Kullanarak Jeff Bezos’a Saldırdığı İddia Edildi

Reklam

Suudi Prens’in WhatsApp Kullanarak Jeff Bezos’a Saldırdığı İddia Edildi

 

Dünyanın en zengin adamı olan Amazon kurucusu Jeff Bezos’un İphone’unun, Bugün ortaya çıkan Guardian gazetesi olan Suudi veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın kişisel hesabından bir whatsapp mesajı aldıktan sonra Mayıs 2018’te saldırıya uğradığı bildirildi.

İhlalin dijital adli analizine aşina olan isimsiz kaynaklara dayanarak, gazete, Suudi prensinden kötü amaçlı bir video dosyası aldıktan sonra saatlerce Bezos’un telefonundan büyük miktarda veri çıkarıldığını iddia etti.

Gizemli dosya, veliaht Prens Salman ve Bezos’un dostça bir Whatsapp konuşması yaparken gönderildi ve Bezos’un İphone’una kötü amaçlı yazılım yüklemek için Whatsapp Messenger’ın açıklanmayan sıfır günlük bir güvenlik açığından yararlanması muhtemel.

“Adli analiz, MP4 video dosyasının Veliaht prensin hesabından alındığı saatler içinde, masif ve (Bezos’un telefonu için) telefondan benzeri görülmemiş bir veri sızıntısının başladığını ve veri çıkışının aniden 29,156 yüzde 126 MB’ye yükseldiğini buldu. Veriler daha sonra birkaç ay boyunca ve 106,032,045kb Bay Bezos’un telefonu için ön video veri çıkış tabanından yüzde 4.6 (430 GB) daha yüksek oranlarda fark edilmeden devam etti ” diyor.

The Guardian, telefondan hangi verilerin çıkarıldığını bilmediğini söyledi, ancak sızıntı, bir Amerikan magazin gazetesinin bezos tarafından gönderilen samimi fotoğrafları ve mesajları yayınlamasından neredeyse 9 ay önce gerçekleşti ve eşi 25 yılldan boşanmaya yol açan evlilik dışı ilişkisini açıkladı.

Tabloid Gazetesi, Bezos’un gizli kız arkadaşının yabancılaşmış kardeşi tarafından olayla ilgili olduğunu iddia etse de, yeni kanıtlar, orta derecede yüksek bir güvenle, sızıntının Bezos’un telefonunun kesilmesiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

O zamanlar, Jeff Bezos, tabloid Gazetesi ile Suudi Arabistan arasındaki iş ilişkisine dikkat çekti ve aynı zamanda, Suudilerin Washington Post’un gazeteci Cemal Khashoggi’nin öldürülmesiyle ilgili olarak ne kadar öfkeli olduğunu ima etti.

Bezos ayrıca Washington Post’a sahip olduğundan ve CIA, Salman’ın Khashoggi’nin suikastını emrettiğini iddia ettiğinden, Amazon CEO’su ve Suudi hükümeti arasındaki ilişki bundan hemen sonra soğumuştu.

Unutulmamalıdır ki, Jamal Khashoggi, Bezos’un İphone’unun kesilmesinden yaklaşık beş ay sonra Ekim 2018’de öldürüldü.

Olası senaryolardan birinde, bir başkasının salman’ın telefonuna veya whatsapp hesabına girmesi ve bu kötü niyetli video dosyasını veliaht Prens adına göndererek bezos’a karşı siber saldırıyı yönetmesi de mümkündür.

 

Bununla birlikte, yeni olasılık, aşağıdaki gibi önemli olayların zaman çizelgesi ile mükemmel bir şekilde hizalanmaktadır:

 

  • Nisan 2018: Salman ve Bezos sayıları değiştirdi,
  • Mayıs 2018: Salman Bezos’un telefonuna hacklendi,
  • Ekim 2018: Jamal Khashoggi öldürüldü,
  • Kasım 2018: Washington Post, Jamal Khashoggi cinayetini Suudi rejimine bağladı,
  • Ocak 2019: Amerikan tabloid sızan verilere dayanarak bezos’un ilişkisini ortaya çıkardı.

 

Bu arada, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından atanan uzmanlar da adli raporu gözden geçirdi ve hack’in Pegasus Mobil Hacking aracı kullanılarak gerçekleştirildiğini değerlendirdi.

İsrail gözetim Satıcısı nso Grubu tarafından geliştirilen Pegasus, Suudi hükümeti tarafından Jamal Khashoggi de dahil olmak üzere Suudi muhaliflere casusluk yapmak için yaygın olarak bilinen güçlü bir mobil casus yazılımıdır.

İnsan Hakları Konseyi, “Bay Bezos’un telefonunun hacklenmesi, Jamal Khashoggi, Yahya Assiri ve Ömer Abdulaziz’in iki yakın arkadaşının telefonlarının da Pegasus kötü amaçlı yazılımını kullandığı iddia edilen bir süre boyunca, Mayıs-Haziran 2018 döneminde meydana geldi ” dedi.

“Adli analize göre, Bay Bezos’un telefonunun hacklenmesinden sonra, Veliaht Prens, 2018 ve Şubat 2019 Kasım ayında Bay Bezos’a whatsapp mesajları gönderdi ve burada Bay Bezos’un kişisel hayatı hakkında özel ve gizli bilgileri açıkladığı iddia edildi.”

Google uzmanları, çeşitli insan hakları aktivistlerine ve gazetecilere ait akıllı telefonlara casus yazılım yüklemek için bir whatsapp sıfır gün güvenlik açığından yararlanan gözetim satıcısını yakaladığında nso grubu son zamanlarda dünya çapında manşetler yaptı.

Geçtiğimiz Kasım ayında, Twitter’ın iki eski çalışanı da Suudi Arabistan hükümeti adına binlerce Twitter kullanıcısını casusluk yapmakla suçlandı ve muhtemelen muhaliflerin kimliğini açığa çıkarmak amacıyla.

Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçiliği, bir tweet içinde, Guardian raporunu “saçma” olarak nitelendirerek reddetti ve soruşturma istedi.

Suudi büyükelçiliği, “Krallığın Bay Jeff Bezos’un telefonunun korsanlığının arkasında olduğunu öne süren son medya haberleri saçma. Bu iddialar hakkında soruşturma açılmasını istiyoruz, böylece tüm gerçekleri ortaya çıkarabiliriz.” dedi.

Ancak, yazma sırasında, Bezos’un telefonunun iddia edilen kesilmesinin Amazon ile ilgili hassas kurumsal bilgileri de sızdırıp sızdırmadığı belli değil.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir