Gündem

Tor Tarayıcı Google Play Store’da Yayınlandı!

Reklam
Gizliliğine önem veren kullanıcıların oldukça sevineceği bir haber. Gizlilik odaklı bir tarayıcı arayışına giren kullanıcılar elbet öneri olarak Tor Tarayıcı ile karşılaşmışlardır. Android için nihayet beta sürümünden çıkıp ilk sürümü Google Play Store’da yayınlandı. Tor, yalnızca gizliliğine önem veren kullanıcılar tarafından kullanılmıyor. Gazeteciler, aktivistler hatta siber suç çeteleri tarafından da kullanılmakta.

Kullanıcıların IP adreslerini ve kimliklerini gizleyerek, adeta bir soğan kabuğu gibi katmanlarıyla şifreli sunucularla internette anonim olmaya çalışmanıza yardımcı olan bir araç. Fark ettiyseniz tam olarak anonim yapan bir araç demedim çünkü bu konu hakkında bambaşka bir içerik çıkabilir. Belki daha sonra gizlilik konusuna değinebiliriz şimdilik Tor’un Android mobil işletim sisteminde yalnızca Orbot/Orfox uygulaması gibi yan uygulamalar aracılığıyla kullanılabilirliği mevcuttu ancak artık mobil cihazlarda Firefox’a yerleşmiş olan Tor’u kullanabilirsiniz.

Geliştiriciler Android üzerinde de masaüstü platformunda olduğu gibi kullanımını arttırmak için çok çalıştı ve sonunda bu çalışmanın karşılığını almaya başladılar. Tor, bir blog yazısında mobil tarayıcılardan internete erişimin dünya çapında arttığını belirtmişti. Mobil alanda da masaüstü platformlarında olduğu gibi kullanıcılara yönelik yoğun bir gözetim söz konusu. Yani kullanıcıların izlendiğini açık bir şekilde blog yazısında belirtmişlerdi. Bu nedenle Tor, kullanıcılarına bu konuda yardımcı olmayı amaçlıyor lakin Tor Project’in geliştiricilerine göre Android için Tor, masaüstü sürümü kadar eksiksiz değil ama yine de Tor öncelikli olarak izlenmeye karşı bir engelleme yapabilmekte.

Yani site izleme (tracking) gibi işlemlerden bahsediyorum. Her ne kadar masaüstü sürümüne göre android sürümünde eksiklikler olsa da geliştiriciler temelde Tor’un masaüstü platformlarında sağladığı korumanın aynısını mobil alanda da sağladığından emin olduklarını belirtti. Android sürümü ile ilgili şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Ayrıca Tor diğer platformlarda da ekstra sekmeler, yeni kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri gibi birkaç özellik yayınlamaya da devam ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir